VITRUVE (M. Vitruvius Pollio).

Lot 69
Estimation :
1000 - 1200 EUR
Résultat : 1 625EUR
M. Vitruvii viri suae professionis peritissimi, de architectura libri decem ad Augustum caesarem accuratiss. conscripti & nunc primum in Germania qua potuit diligentia excusi, atque hinc inde schematibus non iniucundis exornati. Adiecimus etiam propter argumenti conformitatem, Sexti Iulii Frontini de aquaeductibus urbis Romae libellum, item ex libro Nicolai Cusani Card. de staticis experimentis fragmentum. Cum indice copiosissimo, & dispositione longe meliori, quam antea. Argentorati in officina knoblochiana, per Georgium Machaeropieum, anno MDXLIII [Strasbourg, J. Knobloch et G. Messerschmidt, 1543]. In-8, 26 ff., 262 pp. + 26 ff. n. ch., gr. in-texte. Reliure de plein vélin rigide tacheté, dos lisse, pièce de titre, tranches marbrées. Bon exemplaire (mouillures). La première édition incunable de Vitruve parue vers 1486. Il s'agit ici de la première édition strasbourgeoise. Provenance Au titre, l'inscription suivante: «Montani et Philamontanorum» (Giovanni Battista Montani, auteur de Le cinque libri d'architettura (Rome, 1691) (?)) - Second ex-libris au titre, déchiffrable avec difficulté. - Nombreuses annotations par deux mains distinctes. - Barbet (cachet au verso du titre) et tampon au titre.
Mes ordres d'achat