LOUISE DE SAVOIE (1476-1536)

Lot 1073
Estimation :
2000 - 3000 EUR
Résultat : 2 340EUR
LOUISE DE SAVOIE (1476-1536)
mère de François Ier, Régente de France pendant la captivité de son fils.

L.S. «Loyse», Blois 3 septembre [1523], au Premier Président de la cour de Parlement de Paris Jean de SELVE; contresignée par Robert GEDOYN; 1 page in-4, adresse au verso.

Intervention de la Régente en faveur du réformateur Louis de Berquin.
[Le réformateur Louis de BERQUIN (1490- 1529) sera brûlé avec ses livres le 15 avril 1529.] «Jay nagueres escript a messieurs de la court de parlement de Paris, pour faire venir pardeca me André VERTUS, et par luy me envoyer les charges livres traictez et autres choses produictes a lencontre de Berquin, pour iceulx faire veoyr visiter et entendre icy par plusieurs bons grans et notables personnaiges theologiens et autres en ce congnoissans, et en faire faire la reparacion si elle y eschet. Toutesvoyes depuys je nen ay eu aucunes nouvelles. Et pource que le pouvre gentilhomme demeure pardeca a grans fraiz et despens et que je desire expedié qu'il soit de ceste matiere sen aller ou luy sera ordonné pour faire service au Roy mon trescher Sgr et filz ou laffaire sera je vous en ay bien voullu escripre et vous prie que me advertissez incontinant de la responce que aura esté faicte par messrs de ladite court en ceste matiere, affin de pourveoir aud. gentilhomme ace quil ne perde plus icy temps et vous me ferez plaisir»... [Le Président Jean de SELVE (1475-1529) magistrat et diplomate. Premier Président des Parlements de Rouen puis de Bordeaux, Vice-Chancelier de Milan, puis Premier Président du Parlement de Paris, il fut chargé d'importantes missions diplomatiques en Angleterre pour la négociation de la paix et en Espagne pour la libération de François Ier.]

Provenance: archives Jean de SELVE (vente 15 mai 2013, n° 95)
Mes ordres d'achat