Louis xii (1462-1515)

Lot 1062
Estimation :
4000 - 5000 EUR
Louis xii (1462-1515)
Roi de France L.S. «Loys», Crémyeu 28 mai [1510], à Charles d'AMBOISE, sieur de CHAUMONT, grand maître, maréchal et amiral de France; contresignée par ROBERTET; 1 page in-fol., adresse au verso. Importante lettre sur les mutineries et désertions survenues dans son armée d'Italie. Le Roi rappelle Charles d'Amboise, alors lieutenant-général des armées «dela les monts», à ses responsabilités: «vous savez ce que je vous ay escript touchant ces mutineries que font ces maucondicionnez gens de pié, et le desplaisir que jay de veoir quil ne sen face autre demonstracion et pugnicion. [...] je vous prie mon cousin que si jamais vous avez vouloir de me faire service et vous acquicter loyamment envers moy, que vous vueillez faire et faire faire telle et si rigoureuse pugnicion de tels paillars mutins que a jamais il en soit memoire, et mesmement de ce capdet de BON REPOS que tant a fait de maulx, vous advisant que quant vous ne le vouldriez faire et que vous vouldriez en cela supporter les chefs et cappitaines, qu'il fauldroit que je men prinse a vous et non a autre [...] jay aussi este adverty quil y a pardeca ung grant nombre de gensdarmes et archiers des compaignies qui doivent estre par dela et que chacun jour y en viennent, ce que je treuve fort estrange, veu laffaire que je y ay, et ne puys croyre que ce soit par votre congié ne des cappitaines. Car quant ainsi seroit la faulte en seroit trop grande. A ceste cause je vous prie y remedier et pourveoir, et advertir lesd. cappitaines de ce que dessus, affin que chacun en son endroit y pourvoye. Car jay ordonné et depputé commissaires et prevostz des mareschaulx sur les passaiges pour faire pendre et estrangler par la gorge ceulx quilz trouveront sur lesdits passaiges»..
Mes ordres d'achat